Rysy 2499 m n.p.m.


Rysuj trasę
dojazdu »


Rysy  - najwyższy szczyt w polskich Tatrach i równocześnie najwyższy punkt na mapie całego naszego kraju.  Rysy Położone są na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Szczyt ma trzy wierzchołki - najwyższy, środkowy znajduje się po stronie słowackiej i ma 2503 m n.p.m, północny znajduje się po stronie polskiej i ma wysokość 2499 m n.p.m.

Pierwsze odnotowane letnie wejście na rysy miało miejsce 20 lipca 1940 roku (Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym), natomiast zimowe 10 kwietnia 1884 roku (Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem).

Na Rysy w 1899 roku weszła  Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie. Podobno na Rysy również wchodził Włodzimierz Lenin i wejście to zostało uhonorowane tablicą. Tablica ta jednak była wielokrotnie niszczona.

28 stycznia 2003 roku na Rysach miała miejsce straszliwa tragedia. Na szczyt wchodziła trzynasto osobowa gruba uczniów z I LO w Tychach, z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pion". Na skutek zejścia lawiny 8 osób zginęło. Byłą to najgorsza tragedia jaka miała miejsce w polskich Tatrach.

Rysy są jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w tatrach. Zawdzięczają to  pięknej panoramie jaka się z nich roztacza. Przy dobrych warunkach pogodowych można się stad doliczyć około 100 szczytów a nawet zobaczyć oddalony o 90 kilometrów Kraków. Poza tym wejście na szczyt jest bardzo dobrze ubezpieczone łańcuchami, które maja 360 metrów. Od turysty wymaga przygotowania kondycyjnego gdyż średnie nachylenie szlaku to 30 stopni. Z tego powodu, że szlak jest mocno ocieniony temperatury są tutaj niskie nawet latem i często leży tutaj śnieg.

Przez szczyt prowadzi granica polsko-słowacka, którą można przekraczać od 16 czerwca do 31 października. Dzieje się tak z tego powodu, że tylko w tym czasie szlak po stronie słowackiej jest otwarty.


Umieść Udostępnij

O NAS

Spacerem.pl to portal oparty o technologię panoram sferycznych. Prezentujemy piękno polskich miast, ich zabytki, ciekawe miejsca, bazę hotelową, gastronomiczną, lokale handlowe i usługowe, firmy. Stale powiększamy listę prezentowanych obiektów.więcej »

Serwisy miejskie spacerem.pl

 » Kołobrzeg • 1243 panoram
 » Sopot • 354 panoram
 » Gdynia • 875 panoram
 » Gdańsk • 276 panoram
 » Wrocław • 406 panoram
 » Krynica • 317 panoram
 » NowySącz • 774 panoram
 » Zakopane • 339 panoram
 » Drewniana Małopolska • 232 panoram
 » Góry • 1032 panoram
 » Więcej »

 » Spacerem.pl w Twoim mieście »

Oferta

Oferujemy wykonanie prezentacji panoramicznej - wirtualnego spaceru po Twojej firmie. Wykonany przez nas wirtualny spacer będzie prezentowany na portalu SPACEREM.PL, można go też umieścic na własnej stronie www, czy też portalach społecznościowych, jak Facebook, czy Nasza Klasa. Istnieje możliwość wykonania wirtualnego spaceru całkowicie BEZPŁATNIE. więcej »